deszcz szczęścia, strzał nad przepaścią

Kiedy słucham tekstów piosenek albo coś czytam, utożsamiam się z tym, bo przyjmuję perspektywę narratora. Patrzę oczami osoby mówiącej w wierszu, a wierszy szukam często takich, żeby ta osoba wyrażała moje stany.
Dlatego naturalnie przyjęłam, że to ja mogę komuś powiedzieć:
Nikt tak pięknie
nie mówił
że się boi miłości
jak Ty
.
Mogę to powiedzieć, i do tej pory w głowie tak adresowałam tę piosenkę, do wszystkich tych, których moje uczucia przytłaczały i płoszyły. (Czy można je było nazwać miłością, to zupełnie inna bajka, ale miałam szczerą intencję, żeby nią były). Tych wszystkich, którzy dostawali mnie na tacy, a po miesiącu mieli dosyć i znikali.
I chciałam umieć powiedzieć, że ja, ja się tego wyrzekam. Chciałam umieć znosić ten głód i własną daremność.

I ani przez moment nie przyszło mi do głowy, że to – to ktoś słowami podmiotu lirycznego mówi do mnie. Jestem adresatką, nie nadawcą, raz jeden.
Aż do momentu, kiedy pod sceną w starym, dobrym Uchu usłyszałam to pierwszy raz od dawna na żywo. I stojąc z zamkniętymi oczami, żeby sobie pełniej chłonąć, śpiewając, poczułam Jego dłonie oparte ciężko na moich ramionach.

Często twe oczy
miast wiosennieć zielenią
są takie zimne i dziwne
W chorych rozmowach
oczy patrzą gdzie indziej
patrzą tylko, gdzie by się
schować

I stało się jasne. Mój lęk przed bliskością. Przed rozpłynięciem się, zniknięciem i straceniem granic. Przed zranieniem, nadużyciem. Przed bezbronnością i słabością. Moja sztywność.
Potrafię zbudować bliskość, potrafię okazać zaangażowanie. Nawet da się wykrzesać odprysk namiętności. Znam składowe miłości. Tylko panicznie boję się przeżywać je wszystkie równocześnie i trwale.
Życie w tym moim chłodzie, poślubienie go…
wcale nie mówię pięknie.

Jeszcze się nauczę. Nie bać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>